خانه
 
    آرشیو خبر
 
   خبر


اخبار سروشان  

  {{Title}}

{{newsDateTime}}

نگاهی اجمالی به جایگاه خدمات پس از فروش در حوزه خودرو (یادداشتی از بهنام نیلچی معاونت فروش راهکار خودرو سروشان)

شرکت سروشان با بیش یک از دهه تجربه طراحی راهکار جامع نرم افزاری مدیریت خدمات پس از فروش از حدود 4 سال پیش با مطالعات بسیار وارد عرصه خدمات پس از فروش در حیطه خودرو شد.
منتشر شده در تاریخ: 1394/02/14      تعداد بازدید: 776

شرکت سروشان با بيش يک از دهه تجربه طراحي راهکار جامع نرم افزاري مديريت خدمات پس از فروش از حدود 4 سال پيش با مطالعات بسيار وارد عرصه خدمات پس از فروش در حيطه خودرو شد. ورود سروشان به اين حوزه با استقبال صاحبان صنعت مواجه گرديد . در حال حاضر نرم افزار خدمات پس از فروش سروشان در برگيرنده تمام نيازهاي اين حوزه ميباشد ، با نرم افزار سروشان امکان جمع آوري اطلاعات مشتريان به خودرو سازان و يا حتي وارد کنندگان و يا مونتاژکنندگان داده شده است ، علاوه بر امکانات فوق امکان فراخوان مشتريان به صورت کلي و يا به جهت انجام سرويس هاي دوره اي از مزاياي ديگراستفاده از نرم افزار سروشان ميباشد . دسترسي به اطلاعات تعميرات سرويس هاي  انجام شده براي محصولات نيز ميتواند راهنماي خوبي براي تغيير در توليدات با هدف پايين آوردن بهاي تمام شده گارانتي و وارانتي باشد در ضمن اصلاح محصولات علاوه بر پايين آمدن بهاي تمام شده گارانتي محصولات به صورت غير مستقيم  ولي با درصد مناسب در رضايت مندي مشتريان موثر است ، با امکانات اندازه گيري رضايت مندي مشتريان در عوامل مختلف صاحبان صنعت ميتوانند از درخواست هاي بازار به جهت بهره گيري در توليدات آينده خود مطلع شوند و در کنار اين امکان ميتوانند پيش بيني بازار را در آينده نزديک نيز رصد کنند مضاف بر موارد فوق از طريق استفاده از اين امکانات در جريان خدمات پس از فروش ميتوانند از رخ دادن و بروز شکايت جلوگيري نمايند و يا حتي شکايت پنهان را شناسايي کرده و نسبت به رفع آن اقدام مقتضي را صورت دهند .

البته مجموعه امکانات قابل توجهي همزمان با امکانات خودرو به سيستم نرم افزاري سروشان اضافه شده است که نه تنها پاسخگوي صنعت خودرو ميباشد بلکه قادر به پوشش ساير واحد هاي خدماتي نيز ميباشد . يکپارچگي نرم افزار خدمات پس از فروش و راهکار مالي تخصصي خدمات پس از فروش ازديگر ويژگي هاي شاخص و منحصر به فرد نرم افزار سروشان ميباشد به نحويکه  امروزه شرکت سروشان پاسخ کاملي به جميع نيازها در اين حوزه دارد براي پرهيز از پراکندگي اطلاعات ، دوباره کاري و ايجاد اختلافات مالي در سيستم  و همچنين گريز از جزيره اي عمل کردن بهمراه کم کردن نيروي انساني مورد نياز براي انجام امور مالي ،  شرکت سروشان تکميل ، طراحي ، برنامه نويسي و پياده سازي راهکار مالي خود را در دستور کار قرار داد که توانست به سرعت اين امکانات را در اختيار مشتريان خود قرار دهد . امروزه صاحبان صنايع و واحد هاي توليدي ، خدماتي  و بازرگاني با استفاده از همه امکانات نرم افزار جامع سروشان مشکلات کمتري را در پيش رو دارند و همچنين ميتوانند از ارزش افزوده اين سيستم استفاده هاي مناسبي داشته و از مزاياي يک سيستم جامع و يکپارچه  استفاده نمايند.

به جرات ميتوان صنعت خودرو سازي را يکي از بزرگترين و پر بازده ترين صنايع در عصر حاضر نام برد ، اين صنعت حتي ميتواند روي اقتصاد يک کشور تاثير بسزايي داشته باشد اما به مانند همه صنايع کوچک وبزرگ ، با وجود متقاضي مناسب ، صنعت گسترش خواهد يافت تفاوت بسياري بين صنعت خودرو در گذشته در مقايسه با اين صنعت در حال حاضر ميباشد،  در زمانهاي گذشته تعداد کمپاني هاي خودرو ساز انگشت شمار بودند و بدليل عرضه خيلي پايين تر از تقاضا رونق در اين صنعت نيازي به عوامل جانبي نداشت . عواملي نظير گارانتي يا خدمات پس از فروش زماني در اين صنعت وارد شد که رابطه بين عرضه وتقاضا به اختلاف کمتري نسبت به گذشته رسيده بود و تعداد کمپاني هاي خودروساز روز به روز بيشتر شده بود .خودرو از يک کالاي تجملاتي با طول عمر خيلي زياد تبديل به يک کالاي مصرفي و يک کالاي ضروري براي زندگي روزمره شده است براي کمپاني ها پايين آوردن بهاي تمام شده توليد براي رقابت به بحث اصلي تبديل شده و گارانتي وخدمات پس از فروش پاسخي بود براي جلب اعتماد متقاضيان و مزيت رقابتي

به جرات ميتوان گفت که حوزه  خدمات پس از فروش درابتداي امر از خودرو وخودرو سازان شروع بکار کرد ولي به دلايل بسيار علي الخصوص عدم وجود نرم افزار مناسب و عدم آگاهي دارندگان خودرو در اين حوزه (خدمات پس از فروش ) در ايران بسيار نوپا بوده و بعضا ٌ چيزي به عنوان خدمات پس از فروش و يا گارانتي موجود نميباشد يا از ديدگاه مصرف کنندگان بسيار کمرنگ ميباشد ولي همواره و با ورود خودروهاي جديد و بيشتر شدن کمپاني هاي خودروساز در ايران و حتي ورود خودروسازان خارجي بصورت واردات و يا مونتاژ ، بازار خودرو در ايران نيز از حالت بازار يک طرفه عرضه کنندگان خارج شده و وجود گارانتي و خدمات پس از فروش نيز به صورت يک مزيت رقابتي در کنار توليد با کيفيت بعنوان مجموعه عوامل تصميم گيري متقاضايان خريد خودرو سهم به سزايي را به خود اختصاص داده است . در حال حاضر کمپاني ها براي حفاظت از محصولات خود نيز نياز به اين دارند که بتوانند محصولات خود را براي بازديد ها و سرويس دوره اي و فراخوان هاي فصلي  در دسترس داشته باشند براي حصول اين نتيجه خودروسازان نيز نياز به ابزار مناسب براي اين گونه فرآيندها دارند تا بتوانند ضمن حفظ رابطه خود با مشتريان از کيفيت مطلوب عملکردي محصولات خود نيز اطمينان حاصل کنند . در پايان تاکيد ميشود استفاده از نرم افزار سروشان به عنوان ابزار مناسب براي شرکت هاي فعال در حوزه  خودرو در ارائه خدمات پس از فروش محصولات خود ميباشد که ميتوانند با استفاده ازاين  نرم افزار راندمان کار خود را  بالاتر و هزينه ها را کاهش دهند. در ذيل به خلاصه اي از مزاياي استفاده از راهکار نرم افزاري مديريت خدمات پس از فروش سروشان در حوزه خودرو اشاره ميگردد:

 

          1.         کاهش  هزينه هاي ارائه خدمات به مشتريان وافزايش ميزان رضايت مندي مشتريان .

          2.         امکان مديريت متمرکز در خدمات پس از فروش (اطلاع از اقدامات و شفاف سازي فعاليتهاي سازمان).

          3.         مکانيزه نمودن فرايند خدمات پس از فروش جهت بازرسي هاي ادواري وزارت صنايع و معادن .

          4.         حفظ و ارتقاء موقعيت شر کت هاي خودرو ساز در بازار خودرويي کشور و تلاش در جهت ارتقاء و سود آوري نمايندگي هاي مجاز خدمات پس از فروش به عنوان شرکاء تجاري سازمان .         

          5.         حفظ و بهينه سازي و توسعه روابط طولاني مدت و ارزشمند بين مشتريان و سازمان خدمات.

          6.         تهيه سريع وآسان گزارشات جامع ، قابل اعتماد و مستندو نيزکمک به اخذ تصميمات صحيح بر پايه اين گزارشات.

          7.         استفاده از ابزارهاي ارتباطي ، سرويس دهي و اطلاع رساني به روز نظير WEB  و SMS .

          8.         کمک به بهبود راندمان واحد هاي ديگر نظير توليد و بازرگاني و کنترل کيفيت  با ارائه گزارشات مستند از خدمات پس از فروش.

          9.         ارتقاء سطح کيفي خدمات، افزايش ميزان رضايت مشتري و استفاده سازمان از اين دو بعنوان ابزاررقابتي دربازار.

        10.        خارج کردن خدمات پس از فروش از فرد محوري به سيستم محوري و نظارت بر عملکرد فرايند ها در قالب برنامهاي مدون .